Aanpak vervuiling en hoarding  (D2654)

Mensen die vervuilen of lijden aan hoarding (verzamelzucht) zijn moeilijk te bewegen tot opruimen van hun huis. Deze cursus geeft inzicht in de achterliggende problematiek, gezondheidsrisico's, behandelstrategieën en nazorgmogelijkheden. Je leert hoe je deze mensen kunt motiveren en begeleiden bij het opruimen en hoe je een goede melding kunt doen als een dwangmaatregel noodzakelijk is. Met die kennis en vaardigheden treed je deze mensen begripvol én daadkrachtig tegemoet.
 

€ 1.535

Selecteer uitvoering:
Inschrijven wachtlijst

Mogelijk t/m 1 september 2026

Inclusief lunch
Docenten uit de praktijk
Gemiddelde beoordeling 8,4
CEDEO- / CRKBO-erkend
Mail mij bij nieuwe datumVoeg toe aan wensenlijst
  • Inhoud

    Vervuiling en hoarding (verzamelzucht) komen in Nederland veel voor. Hulpverleners staan voor de moeilijke taak om mensen te helpen bij het opruimen of ontruimen van hun woning. Een professionele aanpak is daarbij belangrijk. Zie bijvoorbeeld het nieuwsartikel en video met Jos Jongeleen, één van de docenten van deze cursus. In de cursus komen verschillende aspecten aan de orde van zowel vervuilde huishoudens als van extreem verzamelen. In alle gevallen ontstaat er op den duur overlast en/of een ongezonde leefomgeving, waardoor hulp noodzakelijk is. Moet er direct worden ingegrepen? Hoe kan een bemoeizorgbenadering mensen motiveren? Welke veiligheidsmaatregelen moeten genomen worden? Welke plaagdieren veroorzaken infecties en andere ziektes? Is er sprake van hoarding volgens de DSM-5 en wat zijn dan de behandelmogelijkheden?

    Wat leer je?

    • Je hebt kennis en inzicht m.b.t. de mensen die vervuilen en/of extreem verzamelen.
    • Je weet welke gezondheidsrisico's er zijn en waar je op moet letten bij het binnentreden van een woning.
    • Je hebt kennis en vaardigheden m.b.t. bemoeizorg, motiveren en oplossingsgericht werken.
    • Je hebt inzicht en vaardigheden met betrekking tot inschatten en beoordelen van een situatie, om een goede melding te doen als een dwangmaatregel noodzakelijk is.
    • Je weet hoe te (onder)handelen bij een (gedwongen) schoonmaak.
    • Je hebt kennis en vaardigheden om mensen te helpen opruimen.
    • Je hebt kennis over de benadering van dwangmatige verzamelaars en van behandelstrategieën.
    • Je hebt kennis en inzicht in nazorgmogelijkheden.
    Heb je meer interesse in een eendaagse Verdiepingscursus hoarding en woningvervuiling, klik dan hier.

    Werkwijze

    Algemeen

    • Achtergrond van vervuiling en hoarding
    • Presentie en bemoeizorg: de kunst van het motiveren
    • Drang en Dwang
    • Waar let je op bij binnen treden?
    • Wat moet er in een goede screening staan?
    • Meetinstrumenten

    Veiligheid en gezondheid
    • Beestjes: plaag- en knaagdieren
    • Infectieziekten
    • Beschermende maatregelen i.v.m. veiligheid

    Dwangmatige verzamelaars
    • Oorzaken van hoarding
    • DSM-5
    • Aanpak en begeleiding van dwangmatige verzamelaars
    • Behandelstrategieën

    Ontruimen met drang en dwang
    • Koop- of huurhuis
    • Welke instanties kun je raadplegen
    • Opruimen met een professional organizer
    • Wet- en regelgeving
    • Gedwongen schoonmaak
    • Administratieve en financiële aspecten van ontruiming

    Nazorg
    • Grenzen
    • Vinger aan de pols en bemoeizorg
    • Familie en andere netwerkleden
    • Eigen kracht en nazorg

    Er is veel ruimte voor eigen casuïstiek en vragen uit de praktijk.
     

    De cursus wordt ondersteund met een digitale leeromgeving. Zo heb je altijd toegang tot het lesrooster, digitale literatuur en contact met mededeelnemers en docenten.

    Wil je gezamenlijk met je hele team deze cursus volgen? Deze cursus kan normaliter op verzoek incompany in jouw organisatie gegeven worden. Momenteel hebben wij echter voor 2025 niet de mogelijkheden de training incompany aan te bieden. 

    Wil je gezamenlijk met je hele team deze cursus volgen? Deze cursus kan normaliter op verzoek incompany in jouw organisatie gegeven worden. Momenteel hebben wij echter voor 2025 niet de mogelijkheden de training incompany aan te bieden.  Vraag een offerte aan.

  • Datums
    Di 8 september 2026 van 09:30-16:30
    Di 22 september 2026 van 09:30-16:30
    Di 13 oktober 2026 van 09:30-16:30
    Di 27 oktober 2026 van 09:30-16:30
    Di 10 november 2026 van 09:30-16:30
    Di 24 november 2026 van 09:30-17:30

    Omvang: 37 uur

    Locatie: Utrecht
  • Accreditatie

    Certificaat

    Je ontvangt een certificaat indien je minimaal 90% aanwezig bent geweest en de cursus met goed gevolg hebt afgerond.

  • Doelgroep

    Doelgroep

    • POH-GGZ
    • Sociaal psychiatrisch verpleegkundige
    • Hbo-verpleegkundige
    • Mbo-verpleegkundige
    • Sociaal pedagogisch hulpverlener
    • Social worker
    • Maatschappelijk werker
    Hulpverleners die werkzaam zijn in de (openbare) geestelijke gezondheidszorg, verslavingszorg en LGV-sector en in aanraking komen met mensen die overmatig verzamelen en/of hun woning vervuilen. Daarnaast is de cursus relevant voor medewerkers met handhavingstaken, begeleiders of functionarissen bij woningcorporaties en woonvoorzieningen. Post-academische post-hbo of post-mbo met relevante werkervaring.

  • Docenten
    Fleuranne de Groot

    Fleuranne de Groot

    Fleuranne de Groot is jurist en adviseur.Lees meer
    Harry Gras

    Harry Gras

    Sociaal psychiatrisch verpleegkundige en systeemspecialist.Lees meer
    Ron de Joode

    Ron de Joode

    Senior cognitief gedragstherapeutisch werker en verpleegkundig consulent op de afdeling angststoornissen van het AMC Amsterdam.Lees meer
    Gerard Lohuis

    Gerard Lohuis

    Sociaal psychiatrisch verpleegkundige en docentLees meer
    Douwe Oosterveen

    Douwe Oosterveen

    JuristLees meer
    Irene Teske

    Irene Teske

    VerpleegkundigeLees meer
    Ingeborg Thurkow

    Ingeborg Thurkow

    Sociaal verpleegkundige infectieziektebestrijding bij de GGD IJsselland in Zwolle.Lees meer
    Hilde Verdijk

    Hilde Verdijk

    Professional organizer, hoarding specialist, trainer, speaker.Lees meer
  • Literatuur
  • Reviews