Soms loopt een gesprek vast. Of blijven inzichten in het hoofd hangen, zonder echt dóór te werken. Focusing biedt een concrete methode om het lijfelijk gevoelde – de felt sense – te betrekken bij verandering. In deze training leer je luisteren naar wat nog geen woorden heeft, bij jezelf én bij de cliënt. Je ontdekt hoe je cliënten helpt om stil te staan bij hun innerlijke ervaring, en hoe dat stil staan juist beweging kan brengen. Zo ontwikkel je meer diepgang in je gesprekken, en krijg je een krachtig instrument in handen om stagnatie te doorbreken.
Lesdag 1
Je leert Focusing aan den lijve ervaren. We doorlopen de zes stappen van Gendlin, verdiepen ons in de felt sense, oefenen de focussende luisterhouding en maken kennis met het spiegelen. De dag bevat demonstraties en veel praktijkoefeningen in tweetallen.
Lesdag 2
We verdiepen het Focusingproces op persoonlijke thema’s, zowel als mens als professional. Onder het thema ‘goed voor jezelf zorgen in het zorgen voor de ander’, werken we aan Self-in-Presence en aan het gepast afstand nemen tot de felt sense (‘ver-ietsen’). Ook komen kritische innerlijke (kind)delen aan bod.
Lesdag 3
We maken de vertaling naar je eigen praktijk. Aan de hand van ingebrachte casuïstiek onderzoeken we hoe je Focusing kunt integreren in je eigen methodiek en werkwijze.
Tussen de trainingsdagen houd je een Focusingdagboek bij, met dagelijkse oefeningen en reflecties. Ook plan je twee online focussessies met medecursisten. Deze ervaringen vormen waardevolle input voor de input voor de bijeenkomsten en je persoonlijke leerproces.
Focusing (B2674)
De krachtige methodiek van luisteren naar het lichaam
€ 850
Mogelijk t/m 4 februari 2026,
tenzij eerder vol
- Inhoud
Deze cursus is een cadeautje aan jezelf
“Deze training is een verdieping van acceptatie, ervaren wat je lijf te vertellen heeft en hoe krachtig dat is.”
Wat leer je?
- de theorie van focusing proces
- de begrippen Felt Sense, Felt Shift, Living forward kennen
- over de filosofie van het impliciete (Gendlin)
- werken met de Felt Sense
- de 6 fasen van het focusproces kennen
- luisteren naar je eigen lijf
- spiegelen
- ‘ver-ietsen’
- Je verdiept je eigen luisterhouding en ontwikkelt een focussende luisterhouding
- Je versterkt je eigen presentie in de hier&nu (Self in Presence)
- De mogelijkheden van focusing in je eigen praktijk kennen en weet deze te verbinden aan je eigen manier van werken.
- Je eigen instrument als professional leren versterken
- Leren luisteren naar en werken met lijflijke ervaringen (bij jezelf en bij je cliënt)
- Ervaringsgericht werken in je eigenpraktijk, focusing aan laten sluiten op eigen methodieken
- Therapie en behandelingen succesvoller en effectiever te laten zijn
- Je leert de essentie van verandering
Werkwijze
Focusing is een ervaringsgerichte methode, dus we gaan vooral veel dóén en ervaren. Je leert via demonstraties, groepsopdrachten en oefeningen in tweetallen. Tussen de bijeenkomsten houd je een focusdagboek bij. Dit helpt je om de theorie te verwerken, je vaardigheden te oefenen en actief de vertaalslag te maken naar je eigen praktijk.
De cursus wordt ondersteund met een digitale leeromgeving. Zo heb je altijd toegang tot het lesrooster, digitale literatuur en contact met mededeelnemers en docenten.
Wil je gezamenlijk met je hele team deze cursus volgen? Dat kan! Deze cursus kan op verzoek incompany gegeven worden. Vraag een offerte aan.
- DatumsWo 11 maart 2026 van 09:30-16:30
Wo 25 maart 2026 van 09:30-16:30
Wo 8 april 2026 van 09:30-16:30
(omvang 18 uur)
Locatie: Utrecht - Accreditatie
- POH-GGZ - Kwaliteitsregister POH-GGZ- Wordt aangevraagd
- Registerplein - Registratie Sociaal Professionals- Wordt aangevraagd
Certificaat
Je ontvangt een certificaat indien je minimaal 90% aanwezig bent geweest en de cursus met goed gevolg hebt afgerond.
- Doelgroep
Doelgroep
- Basispsycholoog
- POH-GGZ
- Ggz-agoog
- Maatschappelijk werker
- Studentenpsycholoog
-
Docenten
Japke Ebbinge
Japke Ebbinge is sociaal psycholoog, trainer, coach, EFT-therapeut en gecertificeerd Focusing professional en trainer. Ze heeft een eigen praktijk en jarenlange ervaring in het onderwijs. Bij de Hogeschool van Amsterdam bouwde ze mee aan de opleiding Toegepaste Psychologie en ontwikkelde onder meer de Leergang Loopbaancoaching, voor professionals die jongeren begeleiden bij levens- en loopbaanvragen. In haar praktijk werkt ze met mensen aan thema’s als burn-out, trauma, autisme, rouw, verandering en relatievragen. Focusing is hierin een vaste waarde – zowel in individuele begeleiding als in haar trainingen.
"Focusing is een pareltje. Het brengt mensen terug bij hun eigenheid en versterkt de autonomie in een vorm die ik nog bij geen andere therapie heb ervaren. Het verbindt lijf en geest – en ik zie dagelijks hoe waardevol dat is. Daarom geef ik het met liefde door."Lees meer - LiteratuurTijdens de cursus dien je te beschikken over het volgende boek: Aanbevolen literatuur
- Focusing in clinical practice the essence of change Ann Weiser Cornell (2013) (het eerste hoofdstuk is gratis te downloaden)
Uiterlijk vijf weken voor de startdatum word je geïnformeerd over eventuele wijzigingen in de literatuur. - Reviews