Start op:

Kosten: € 1.395

incl. digitale literatuur en lunch, excl. aanbevolen boeken (ongeveer € 90)

In ons sfeervolle huiscafé stel je zelf je maal­tijd samen uit het buffet, verzorgd door onze huis­cateraar VITAM.

Mogelijk t/m 15 augustus 2023

Je krijgt bericht als er plaats vrijkomt. Bij veel belang­stelling proberen we extra datums te plannen.

Aanpak vervuiling en hoarding  (D2306)

Mensen die vervuilen of lijden aan hoarding (verzamelzucht) zijn moeilijk te bewegen tot opruimen van hun huis. Deze cursus geeft inzicht in de achterliggende problematiek, gezondheidsrisico's, behandelstrategieën en nazorgmogelijkheden. Je leert hoe je deze mensen kunt motiveren en begeleiden bij het opruimen en hoe je een goede melding kunt doen als een dwangmaatregel noodzakelijk is. Met die kennis en vaardigheden treed je deze mensen begripvol én daadkrachtig tegemoet.
 

Feiten

  • Omvang: 5 dinsdagen en 1 donderdag van 9.30-16.30 uur
  • Datums: 19 en 26 september, 12 en 31 oktober, 14 november en 28 november 2023
  • Locatie: Utrecht
  • Docenten: Fleuranne de GrootHarry GrasRon de JoodeKlazien LambregtseGerard LohuisDouwe OosterveenKaja PopelierRené RensinkIngeborg ThurkowHilde Verdijkdr. Nienke Vulink
  • Docenten

  • Kosten: € 1.395
  • Cursuscode: D2306

Voor wie

  • POH-GGZ
  • Sociaal psychiatrisch verpleegkundige
  • Hbo-verpleegkundige
  • Mbo-verpleegkundige
  • Sociaal pedagogisch hulpverlener
  • Maatschappelijk werker
Lees de volledige doelgroepinformatie
POH-GGZ, Sociaal psychiatrisch verpleegkundige, Hbo-verpleegkundige, Mbo-verpleegkundige, Sociaal pedagogisch hulpverlener en Maatschappelijk werker

Hulpverleners die werkzaam zijn in de (openbare) geestelijke gezondheidszorg, verslavingszorg en LGV-sector en in aanraking komen met mensen die overmatig verzamelen en/of hun woning vervuilen. Daarnaast is de cursus relevant voor medewerkers met handhavingstaken, begeleiders of functionarissen bij woningcorporaties en woonvoorzieningen. Post-academische post-hbo of post-mbo met relevante werkervaring.

Accreditaties

Accreditatie: Registerplein, V&V

Lees meer over de accreditaties

Je ontvangt een certificaat indien je minimaal 90% aanwezig bent geweest en de cursus met goed gevolg hebt afgerond.

Vervuiling en hoarding (verzamelzucht) komen in Nederland veel voor. Hulpverleners staan voor de moeilijke taak om mensen te helpen bij het opruimen of ontruimen van hun woning. Een professionele aanpak is daarbij belangrijk. Zie bijvoorbeeld het nieuwsartikel en video met Jos Jongeleen, een van de docenten van deze cursus. In de cursus komen verschillende aspecten aan de orde van zowel vervuilde huishoudens als van extreem verzamelen. In alle gevallen ontstaat er op den duur overlast en/of een ongezonde leefomgeving, waardoor hulp noodzakelijk is. Moet er direct worden ingegrepen? Hoe kan een bemoeizorgbenadering mensen motiveren? Welke veiligheidsmaatregelen moeten genomen worden? Welke plaagdieren veroorzaken infecties en andere ziektes? Is er sprake van hoarding volgens de DSM-5 en wat zijn dan de behandelmogelijkheden?

Klassikale lessen

Deze scholingsactiviteit vindt klassikaal plaats. We rekenen op je fysieke aanwezigheid.

Wat leer je?

  • Je hebt kennis en inzicht m.b.t. de mensen die vervuilen en/of extreem verzamelen.
  • Je weet welke gezondheidsrisico's er zijn en waar je op moet letten bij het binnentreden van een woning.
  • Je hebt kennis en vaardigheden m.b.t. bemoeizorg, motiveren en oplossingsgericht werken.
  • Je hebt inzicht en vaardigheden met betrekking tot inschatten en beoordelen van een situatie, om een goede melding te doen als een dwangmaatregel noodzakelijk is.
  • Je weet hoe te (onder)handelen bij een (gedwongen) schoonmaak.
  • Je hebt kennis en vaardigheden om mensen te helpen opruimen.
  • Je hebt kennis over de benadering van dwangmatige verzamelaars en van behandelstrategieën.
  • Je hebt kennis en inzicht in nazorgmogelijkheden.

Doelgroep

Hulpverleners die werkzaam zijn in de (openbare) geestelijke gezondheidszorg, verslavingszorg en LGV-sector en in aanraking komen met mensen die overmatig verzamelen en/of hun woning vervuilen. Daarnaast is de cursus relevant voor medewerkers met handhavingstaken, begeleiders of functionarissen bij woningcorporaties en woonvoorzieningen. Post-academische post-hbo of post-mbo met relevante werkervaring.

Inhoud

Algemeen
Achtergrond van vervuiling en hoarding
Presentie en bemoeizorg: de kunst van het motiveren
Drang en Dwang
Waar let je op bij binnen treden?
Wat moet er in een goede screening staan?
Meetinstrumenten

Veiligheid en gezondheid
Beestjes: plaag- en knaagdieren
Infectieziekten
Beschermende maatregelen i.v.m. veiligheid

Dwangmatige verzamelaars
Oorzaken van hoarding
DSM-5
Aanpak en begeleiding van dwangmatige verzamelaars
Behandelstrategieën

Ontruimen met drang en dwang
Koop- of huurhuis
Welke instanties kun je raadplegen
Opruimen met een professional organizer
Wet- en regelgeving
Gedwongen schoonmaak
Administratieve en financiële aspecten van ontruiming

Nazorg
Grenzen
Vinger aan de pols en bemoeizorg
Familie en andere netwerkleden
Eigen kracht en nazorg

Er is veel ruimte voor eigen casuïstiek en vragen uit de praktijk.
 

Certificaat

Je ontvangt een certificaat indien je minimaal 90% aanwezig bent geweest en de cursus met goed gevolg hebt afgerond.

Incompany en groepskorting

De meeste cursussen van de RINO Groep kunnen ook incompany in jouw organisatie worden gegeven. Ook kun je zelf een deelnemersgroep samenstellen en profiteren van groepskorting met ons Samen SLIM concept. Informeer naar de mogelijkheden.

Wil je gezamenlijk met je hele team deze cursus volgen? Dat kan! Deze cursus kan op verzoek incompany in jouw organisatie gegeven worden. Wij hebben een aangepaste versie van deze cursus verzorgd voor o.a. Limor te Leeuwarden, ASVZ te Sliedrecht en Mondriaan te Heerlen.

Accreditatie & Erkenning

Literatuur & Benodigdheden

Aanbevolen literatuur

  • Simone van de Lindt & Harry Gras. Perspectief op beter. Hulp aan verwarde en sociaal kwetsbare mensen, SWP Amsterdam, 2019. ISBN 9789088508219
  • Jongeleen, J. (2016). Woningvervuiling; achtergrond en aanpak in de dagelijkse praktijk (1e druk). Utrecht: de Tijdstroom. ISBN: 9789058982896
  • Fournier, M. (2016). Werkboek bij problematisch verzamelen (1e druk). Amsterdam: Boom Uitgevers. ISBN: 9789089535191
  • Verdijk, H., Lambregtse, K., et al (2023) Hoarding. Opruimen en ordenen met problematische verzamelaars. Amsterdam: Boom uitgevers 
    ISBN 9789024455577 (Verwacht 15 mei 2023)

De cursus wordt ondersteund met een digitale leeromgeving. Zo heb je altijd toegang tot het lesrooster, digitale literatuur en contact met mededeelnemers en docenten.

  • Docenten: Fleuranne de GrootHarry GrasRon de JoodeKlazien LambregtseGerard LohuisDouwe OosterveenKaja PopelierRené RensinkIngeborg ThurkowHilde Verdijkdr. Nienke Vulink
  • Docenten

    Enthousiast geworden?
    Schrijf je in voor de wachtlijst.

    Je krijgt bericht als er plaats vrijkomt.
    Bij veel belangstelling plannen we extra data.

    Heb je vragen over deze opleiding of cursus?

    Bel of mail ons en vermeld daarbij de code: D2306 zodat we je snel kunnen helpen.

    030 230 84 50infodesk@rinogroep.nl