Start op:

Kosten: € 4.660

incl. digitale literatuur en lunch, excl. boeken (ongeveer € 110)

In ons sfeervolle huiscafé stel je zelf je maal­tijd samen uit het buffet, verzorgd door onze huis­cateraar VITAM.

Mogelijk t/m 22 december 2023

Je krijgt bericht als er plaats vrijkomt. Bij veel belang­stelling proberen we extra datums te plannen.

Postmaster opleiding speltherapie: Spel als psychotherapeutische interventie  (SL24A)

Kinderen drukken zich het beste uit in hun spel. Zo kunnen zij hun gevoelens en (nare) ervaringen uitspelen, nieuw gedrag uitproberen, en een andere kijk op zichzelf en de gebeurtenissen om hen heen ontwikkelen. In deze opleiding Speltherapie maak je diepgaand kennis met spelpsychotherapeutische inzichten en technieken, en leer je ook de specifieke manier van kijken, denken en handelen toepassen die jou tot een vakkundige speltherapeut maakt.
 

Feiten

  • Omvang: 16 vrijdagen van 9.30-16.30 uur
  • Datums: 26 januari, 9 februari, 1 maart, 15 maart, 22 maart, 12 april, 26 april, 17 mei, 31 mei, 14 juni, 28 juni, 6 september, 20 september, 4 oktober, 18 oktober, 8 november en 22 november 2024 (één van deze lesdagen vervalt i.v.m. splitsing van de groep voor spel op locatie)

    Reservedagen: 5 juli en 6 december 2024
  • Locatie: Utrecht
  • Docenten: Mechel Oortgijsdrs. Els van der Ploegdrs. Femke Versseput
  • Docenten

  • Kosten: € 4.660
  • Cursuscode: SL24A

Voor wie

  • Gz-psycholoog BIG
  • Psychotherapeut BIG
  • Klinisch neuropsycholoog BIG
  • Eerstelijnspsycholoog NIP
  • Kinder- en jeugdpsycholoog NIP
  • Orthopedagoog-Generalist BIG
  • Basispsycholoog
  • Orthopedagoog
Lees de volledige doelgroepinformatie
Gz-psycholoog BIG, Psychotherapeut BIG, Klinisch neuropsycholoog BIG, Eerstelijnspsycholoog NIP, Kinder- en jeugdpsycholoog NIP, Orthopedagoog-Generalist BIG, Basispsycholoog en Orthopedagoog

Deze opleiding is bedoeld voor gedragswetenschappers die werken met kinderen tussen de 3 en 11 jaar, inclusief kinderen (en volwassenen) met een licht verstandelijke beperking.

Accreditaties

Accreditatie: NIP, NVO, SKJ

Lees meer over de accreditaties

Je ontvangt een certificaat indien je minimaal 90% aanwezig bent geweest en de cursus met goed gevolg hebt afgerond.

Middels spel kun je kinderen helpen om op een andere manier met hun moeilijke situaties om te gaan, hun angsten te verminderen, hun gevoelens te leren verwoorden en trauma’s te verwerken. Hierdoor kan de vaak gestagneerde ontwikkeling van een kind weer op gang komen. Bij dit proces heb je als behandelaar de ouders hard nodig. Daar wordt in deze opleiding dan ook ruim aandacht aan besteed.

Ook leer je hoe je als behandelaar een relatie opbouwt met een kind waarin hij of zij zich veilig voelt, zijn situatie volledig leert begrijpen en vanuit daar mogelijkheden vindt om met zijn of haar situatie en gevoelens om te gaan.

Wat leer je?

Je leert:

  • spel gebruiken in diagnostische processen
  • spel als aanvullend behandelmiddel in je toolbox
  • werken met spel in behandelingen bij kinderen met enkelvoudige en complexe problematiek
  • ouders actief te betrekken in het behandelproces van het kind

Deze cursus is géén opleiding tot het beroep psychotherapeut. Na het volgen van deze opleiding mag je de titel spelpsychotherapeut alleen voeren als je al een BIG-registratie als psychotherapeut hebt.

Doelgroep

Deze opleiding is bedoeld voor gedragswetenschappers die werken met kinderen tussen de 3 en 11 jaar, inclusief kinderen (en volwassenen) met een licht verstandelijke beperking.

Inhoud

Onderwerpen die aan de orde komen:

  • speltheorie
  • therapeutisch kader
  • speldiagnostiek
  • betekenisanalyse
  • indicatiestelling
  • speltechnieken
  • spelsoorten
  • interventies
  • afstemmen met ouders
  • spelgenogram
  • kort- versus langlopende trajecten
  • spel bij specifieke doelgroepen (trauma, hechting, kinderen met een beperking)
  • spel geïntegreerd met andere technieken
Opzet

Theorie en praktische oefening
Iedere klassikale lesdag staat een nieuw onderwerp centraal, waarbij theorie en praktijkoefeningen elkaar afwisselen. De analyse van de betekenis van het spelmateriaal met de daarbij behorende interventies vormen de rode draad en komen iedere les terug. Dit betekent dat van jou wordt verwacht dat je gefilmde spelsessies kunt inbrengen; (verbatim) uitgewerkte vignetten is eventueel ook mogelijk.

Eigen spelervaring en intervisie
De opleiding heeft naast bovengenoemde onderwerpen (13 lesdagen), één dag ‘eigen spelervaring’ en twee intervisiedagen. De lesdagen met ‘eigen spelervaring’ vinden plaats in een instelling met spelkamer. Iedere deelnemer zal op deze lesdag zelf ervaren hoe het is om als cliënt in een spelkamer te mogen spelen.

Tijdens de intervisiedagen wordt in twee subgroepen gewerkt. Elke subgroep wordt begeleid door een docent. Iedere deelnemer brengt met beeldmateriaal een eigen casus in, die in de subgroep grondig wordt besproken.

Certificaat

Je ontvangt een certificaat indien je minimaal 90% aanwezig bent geweest en de cursus met goed gevolg hebt afgerond.

Termijnbetaling

Je kunt in 2 halfjaartermijnen betalen.

Incompany en groepskorting

De meeste cursussen van de RINO Groep kunnen ook incompany in jouw organisatie worden gegeven. Ook kun je zelf een deelnemersgroep samenstellen en profiteren van groepskorting met ons Samen SLIM concept. Informeer naar de mogelijkheden.

Deze opleiding kan niet als incompany in jouw organisatie gegeven worden.

Literatuur & Benodigdheden

Aan te schaffen literatuur (Graag de meest recente druk aanschaffen).

  • Groothoff, E., Jamin, H. & De Beer-Hoefnagels, E. (2009) Spel in psychotherapie: theorie, techniek en toepassing. Van Gorcum, Assen. ISBN 9-789023-245872. (Dit boek is soms niet beschikbaar, je wordt door ons geïnformeerd als het boek alsnog beschikbaar komt)
  • Gil, E. (2006). Helping abused and traumatized children, Integrating directive and nondirective approaches, New York, London. The Guilford Press. ISBN: 9781609184742
  • Struik, A (2021 derde editie) Slapende honden? Wakker maken! Een behandelmethode voor chronisch getraumatiseerde kinderen. Pearson Benelux B.V. EAN: 9789043038751 

De opleiding wordt ondersteund met een digitale leeromgeving. Zo heb je altijd toegang tot het lesrooster, digitale literatuur en contact met mededeelnemers en docenten.

  • Docenten: Mechel Oortgijsdrs. Els van der Ploegdrs. Femke Versseput
  • Docenten

    Enthousiast geworden?
    Schrijf je in voor de wachtlijst.

    Je krijgt bericht als er plaats vrijkomt.
    Bij veel belangstelling plannen we extra data.

    Heb je vragen over deze opleiding of cursus?

    Bel of mail ons en vermeld daarbij de code: SL24A zodat we je snel kunnen helpen.

    030 230 84 50infodesk@rinogroep.nl